Lista raportów > Rozliczenia międzyokresowe kosztów > Wymiarowanie RMK

Drukuj

Wymiarowanie RMK

Zapisy księgowe mogą zostać rozbite np. na dwa działy, trzy projekty, dwóch handlowców, a następnie każda z tych pozycji może zostać opisana informacją analityczną.

Możliwość wprowadzania i zmiany wartości wymiarów analitycznych na zapisach warunkowana jest posiadanymi przez użytkownikami prawami Zmiana wartości wymiarów zapisów dokumentów w buforze oraz Zmiana wartości wymiarów zapisów dokumentów zaksięgowanych.

 

W oknie wymiarowania zapisy można rozpisywać pojedynczo lub grupowo, z zastosowaniem funkcji szablonu rozbicia (przycisk Rozbij). Podczas rozpisywania pojedynczego zapisu można określać procentowe i kwotowe wartości rozbić. Przy grupowym rozpisywaniu pozycji z wykorzystaniem szablonu, określa się tylko procentowe rozbicia dla zaznaczonych zapisów. W obu przypadkach dla wymiarów zestawu wymiarów analitycznych wskazuje się odpowiednie wartości wymiarów. Jeśli w ustawieniach widoczności i wymagalności oznaczono konto, jako niewidoczne, to podczas wymiarowania zapisu nie jest możliwe rozwinięcie listy wartości wymiarów dla tego konta.

 

W górnej części okna wymiarowania dokumentu znajdują się następujące przyciski:

Rozbij (Ctrl+n) – przycisk uruchamia okno, w którym określa się procentowe rozbicia pozycji wraz ze wskazaniem domyślnych wartości wymiarów dla poszczególnych rozbić. Zdefiniowane ustawienia rozbić i wartości wymiarów mogą zostać przypisane do wszystkich zaznaczonych zapisów.
Po zaznaczeniu w oknie wymiarowania pojedynczego zapisu lub kilku zapisów staje się aktywny przycisk Rozbij. Jego użycie uruchamia okno Ustaw szablon rozbicia, w którym określa się procentowe rozbicie zapisu oraz domyślne wartości wymiarów poszczególnych rozbić. Wprowadzone ustawienia będą obowiązywały dla zaznaczonych zapisów. Zaznaczenie pola wyboru Nadpisz istniejące wartości wymiarów skutkuje tym, że rozbicia zapisów i domyślne wartości wymiarów zostaną przepisane do zapisów wcześniej nierozpisanych. Jeśli parametr nie zostanie zaznaczony to ustawienia rozbić zostaną nadane tylko pozycjom wcześniej nierozbitym (dla pozycji wcześniej rozpisanych zostaną pominięte).
Możliwy jest zapis i odczyt schematów z plików w formacie XLS, XLSX.

 

Zwiń/Rozwiń (Ctrl+u) – przycisk rozwija szczegóły dla wszystkich pozycji. W efekcie otrzymuje się widok wszystkich rozbić dla każdego zapisu.
Poszczególne kwoty zapisu można rozbijać procentowo i kwotowo. W polu % domyślnie widoczna jest wartość 100 %, a w polu Kwota - przepisywana wartość zapisu. Rozpisywanie można rozpocząć od wpisywania odpowiedniej kwoty lub procentu. Po zmianie wartości procentowej np. 80%, w polu Kwota automatycznie wpisuje się kwota stanowiąca wybrany procent całości kwot zapisu. Po zmianie wartości procentowej, zmienia się wartość kwotowa i program dodaje automatycznie koleją pozycję do wprowadzenia % i kwoty kolejnego rozbicia zapisu. Analogicznie, po wpisaniu odpowiedniej wartości kwotowej, procent uzupełnia się odpowiednio. Program proponuje nowe rozbicia aż do momentu osiągnięcia 100 % wartości zapisu / kwoty równej kwocie zapisu. Program nie pozwoli zapisać rozpisanego zapisu, dla którego suma kwot rozbić nie będzie zgodna z kwotą zapisu. Należy wówczas własnoręcznie poprawić kwotę w ostatniej pozycji rozbicia. Usunięcie dodanego rozbicia możliwe jest z menu kontekstowego myszy komputerowej – przycisk Usuń rozbicie.
Dla każdej rozpisanej pozycji zapisu wprowadza się odpowiednie wartości wymiarów według wcześniej zdefiniowanego zestawu wymiarów analitycznych BI. W polu wyboru elementu dla wymiaru analitycznego BI wskazuje się odpowiednią wartość. Po kliknięciu w pole wyboru wyświetlana jest lista elementów słownika. Z listy wybiera się właściwy element. Z tej pozycji można także uruchomić okno do dodawania nowego elementu słownika – przycisk Dodaj nowy.

 

Ustaw (Ctrl+h) – przycisk ten uruchamia okno ustawiania i nadpisywania wartości wymiarów.
Po zaznaczeniu rozbić i wybraniu przycisku Ustaw otwierane jest okno Ustaw wartość wymiarów. Po zaznaczeniu pola obok nazwy wymiaru, pole wyboru wartości wymiaru staje się aktywne i pozwala wybrać odpowiednią wartość dla wymiaru. Użycie przycisku OK zamyka okno i przypisuje wybraną wartość do wymiaru na wskazanych rozbiciach. Zaznaczenie pola wyboru Nadpisz istniejące wartości wymiarów skutkuje tym, że wartości zostaną nadane dla wymiarów niewypełnionych i wypełnionych. Jeśli parametr nie zostanie zaznaczony – dla wymiarów niewypełnionych wartości zostaną nadane, a dla wymiarów wypełnionych pominięte.
Zmiany w tym oknie mogą być przeprowadzane dla wielu wymiarów jednocześnie, dla pojedynczego rozbicia lub grupy zaznaczonych rozbić zapisu księgowego.
W programie, w którym korzysta z wymiarowania planu kont, wymiarowanie to przenoszone jest na zapisy – nie jest widoczne na zapisach dokumentu, ale jest wykorzystywane na zestawieniach Business Intelligence.
W modelu pracy z wymiarowaniem planu kont nie należy ustawiać wymagalności dla wymiarów (Ustawienia > Wymiary > Widoczność i wymagalność wymiarów kont).
Jeśli w programie wprowadzono wymagalność dla wymiarów analitycznych, to w oknie Wymiarowanie dokumentów widoczna jest ikona informująca o tej wymagalności. Po kliknięciu w nią, wyświetlane jest okno z listą wymaganych do uzupełnienia wymiarów analitycznych.

 

Pola wyboru elementów – przełącza wyświetlanie pól zaznaczenia zapisów dla wykonywanych na oknie operacji zbiorczych (ustawienie wartości wymiarów, rozbicie pozycji).

Pokaż tylko błędne pozycje – przełącza wyświetlanie tylko dla pozycji zawierających błędy (błędne rozbicia lub nieuzupełnione wymagane wartości wymiarów).

 

Kopiuj (Ctrl+c) / Wklej (Ctrl+v) – przycisku umożliwiają skopiowanie wklejenie wymiarów z jednego zapisu do innych zapisów.

 

Odśwież (Alt+F5) – przycisk odświeża widok okna po zmianach przeprowadzonych w ustawieniach wymiarów.

Zapisz (Ctrl+s) / Anuluj (Ctrl+x) – zapisuje zmiany / anuluje zmiany, nie zamyka okna.

Szukaj (Ctrl+f) – przycisk uruchamia pole przeszukiwania.

 

Ustawienia wymiarów:

Wszystkie

Kontrahenci

Wymiary finansowe

Wymiarowanie planu kont

MPK

Wymiarowanie MPK

Widoczność i wymagalność wymiarów kont

Zestawienia Business Intelligence