Strona startowa

Drukuj

WNT - Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Dokument WNT (Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) jest dokumentem zakupu od kontrahenta unijnego, umożliwiającym jednocześnie wprowadzenie danych o kosztach pochodnych zakupu powiększających podstawę opodatkowania VAT (analogicznie jak w dokumentach DIM stanowiących część wartości magazynowej towaru).

 

Dokument WNT jest dokumentem o stawce VAT dla pozycji towarowych - 'nie podlega'. Można do niego wystawić fakturę wewnętrzną, która generuje na jego podstawie VAT naliczony i należny. Na fakturze wewnętrznej wystawionej do WNT widoczna jest także informacja o walucie i kursie. W przypadku zmiany kursu przez użytkownika, program robi identyczne przeliczenia na podstawie WNT jak przy wyliczaniu wartości złotówkowych i rozpoczynaniu wystawiania faktury wewnętrznej. Domyślnymi datami wejścia do rejestru dla faktury wewnętrznej jest data wystawienia WNT u kontrahenta. Do dokumentu WNT można wystawić nową fakturę wewnętrzną pomniejszoną o kwoty VAT wynikające z już wystawionej faktury wewnętrznej do dokumentu magazynowego.

 

W dokumencie Faktura wewnętrzna, wystawionym do WNT przenoszony jest z dokumentu WNT symbol waluty i kurs. W przypadku zmiany kursu przez użytkownika, program przelicza wartości na podstawie dokumentu WNT jak przy wyliczaniu wartości złotówkowych i rozpoczynaniu wystawiania faktury wewnętrznej. Symbol waluty i kurs widoczny jest w nagłówku faktury wewnętrznej.