Strona startowa

Drukuj

Konta kas i rachunków bankowych

Okno otwiera się po wybraniu przycisku Konta w oknie Planowanie płynności finansowej.

 

W oknie możesz dodawać konta, na które nastąpi zapłata lub z którego zostanie dokonana płatność za daną transakcje. Dodane konta będą widoczne na liście w oknie Przenieś wybrane pozycje.

Okno to może istnieć oddzielnie od okna Planowania płynności finansowej. Wówczas osoba, która sprawdza saldo w banku może je na bieżąco korygować. Jeżeli okno zostanie zainstalowane oddzielnie zmiany pozostałych danych w oknie są zablokowane jest możliwa tylko korekta salda rachunku bankowego.

 

Sel. – tylko zaznaczone konta są brane pod uwagę przy wyświetlaniu transakcji; Jeżeli konto nie będzie tutaj zaznaczone, a jakaś transakcja ma dany numer konta przypisany (przycisk Przenieś) to na liście dana transakcja nie będzie wyświetlana.

Konto księgowe – za pomocą drop możesz wejść do planu kont i wybrać odpowiednie konto.

Konto bankowe – za pomocą drop możesz wejść do kartoteki rachunków bankowych i wybrać odpowiedni rachunek.

Opis – należy wpisać dowolny tekst.

Stan alarmowy – możesz wpisać wartość, której przekroczenie będzie charakteryzowało się tym, że na liście transakcji dana pozycja, dla transakcji wyrażonej w złotówkach, będzie wyświetlana w kolorze czerwonym.

 

Auto i Saldo (PLN) - zaznaczenie pola Auto spowoduje, że Saldo dla transakcji wyrażonych w złotówkach będzie wyliczane automatycznie; jeżeli nie zaznaczysz pola Auto, wtedy Saldo możesz wpisać ręcznie.

 

Alarm (skrót waluty) - w tej kolumnie można wpisać wartość, której przekroczenie będzie charakteryzowało się tym, że na liście transakcji dana pozycja, dla transakcji wyrażonej w walucie, będzie wyświetlana w kolorze czerwonym.

 

Auto (skrót waluty) i Saldo (skrót waluty) - zaznaczenie pola Auto spowoduje, że Saldo dla transakcji wyrażonych w danej walucie będzie wyliczane automatycznie; jeżeli nie zostanie zaznaczone pole Auto, wtedy Saldo możesz wpisać ręcznie.

 

Dla odróżnienia pozycje wyświetlane są w różnych kolorach. Kolory użyte w oknie mają szczególne znaczenie i są automatycznie aktualizowane w zależności od wybrania opcji wyświetlania dla walut oraz wyboru konta księgowego. Pozwala to na wyróżnienie pozycji aktywnych (oznaczonych czarną czcionką), dla których uwzględniane są wartości wprowadzone w poszczególne kolumny, znajdujące się standardowo po prawej stronie kolumny Konto bankowe. Pozycje nieaktywne oznaczone są czcionką niebieską. W przypadku gdy w oknie Waluty została wybrana opcja Tylko w wybranej walucie i wybrana waluta to EUR, wówczas tylko kolumny dotyczące waluty Euro oznaczone są czarną czcionką, natomiast wszystkie nieaktywne kolumny walutowe oznaczone są czcionką niebieską.

 

Wybór konta analitycznego lub syntetycznego ma również wpływ na zastosowane rozwiązania:

1.Dla kont analitycznych:

wiersze prezentowane są na standardowym tle,

dla wszystkich kolumn istnieje możliwość zaznaczenia pola Auto i tym samym Saldo zostanie aktualizowane automatycznie, lub wpisania kwoty ręcznie i zostanie ona uwzględniona (w przypadku wybrania odpowiedniej opcji w oknie Waluty).

2.Dla kont syntetycznych:

wiersze posiadają tło jasno niebieskie,

tylko dla opcji Wszystkie przeliczone na złotówki po kursie oryginalnym (okno Waluty) w kolumnie Auto dla waluty PLN istnieje możliwość zaznaczenia pola wyboru (tym samym Saldo zostanie aktualizowane automatycznie). W przypadku pozostałych opcji walutowych nie ma możliwości zaznaczenia żadnego pola wyboru kolumny Auto. Kwoty możemy wpisać ręcznie w kolumnie Stan alarmowy lub Alarm i zostaną one uwzględnione (w przypadku wybrania odpowiedniej opcji w oknie Waluty).

 

Salda – wybranie przycisku otwiera okno z podglądem sald początkowych dla wybranego konta wraz z możliwością otwarcia okna Ustawianie prognozowanych kursów walutowych i wpisania prognozowanych kursów walut, uwzględnianych przy przeliczaniu sald walutowych. Okno z kursami dostępne jest również po wybraniu przycisku Kursy w oknie Planowanie Płynności Finansowej.