Migrator > Instrukcja migracji > Weryfikacja danych po migracji > Sage 50c - weryfikacja danych

Drukuj

Finanse i Księgowość - weryfikacja danych

Raporty diagnostyczne

W programie Sage 50c należy uruchomić raporty diagnostyczne (Raporty > Diagnostyka). Każdy raportowany błąd (o ile taki się pojawi) należy przeanalizować i potraktować indywidualnie.

Może się tak zdarzyć, że błąd istniał już w wersji źródłowej, ale diagnostyki Sage Symfonia 2.0 Finanse i Księgowość go nie wykryły. W takim przypadku należy rozważyć ich naprawę raportem diagnostycznym programu Sage 50c.

 

Porównywanie wyników zestawień

Porównując analogiczne zestawienia w obu programach należy mieć świadomość, że ich wyniki mogą się od siebie różnić. Ze względu na różne silniki baz danych i pewne różnice w organizacji danych w obydwu liniach, może się zdarzyć, że różne zestawienia mogą prezentować nieco inne wyniki. Oto niektóre z nich:

Nie są prezentowane dane o przetwarzaniu danych osobowych w Sage Symfonia 2.0 Finanse i Księgowość. W programie Sage 50c raport ten opiera się na danych gromadzonych przez moduły wspólne. Gromadzenie to rozpoczyna się po rozpoczęciu pracy w Sage 50c.

Raport obroty kont aktywnych, w przypadku istnienia dokumentów z zapisami na nieistniejące konta dołącza kwoty takich zapisów do konta syntetycznego w Sage 50c, natomiast w Sage Symfonia 2.0 kwoty nie są dołączane, co powoduje różnicę.

Raport Rozrachunki z kontrahentami może, w specyficznych przypadkach pokazywać różnice pomiędzy liniami. Wynika to z innego pozyskiwania danych do tego raportu.

Nie oznacza to, że wymienionych wyżej zestawień nie można użyć do weryfikacji danych. Wystarczy użyć różnych podsumowań i zestawień pochodnych uwzględniających powyższe różnice.

Porównywanie profili importu

W procesie migracji przenoszone są profile importu dla każdego użytkownika. Aby zapewnić unikalność nazw tych profili konieczną do poprawnego działania programu do nazw dodawany jest identyfikator użytkownika, nazwa profilu ma postać ‘(X) Nazwa profilu’

Dokumenty wzorcowe

Pomiędzy modułami FK w liniach Sage Symfonia 2.0 i Sage 50c występują różnice w obsłudze wzorców dokumentów. Z tego powodu podczas migracji:

Dokumenty wzorcowe są przenoszone tylko do ostatniego zdefiniowanego roku.

W dokumentach wzorcowych nie ma przypisanego okresu, jeśli w bazie przed migracją był to okres z roku innego niż ostatni zdefiniowany rok.

Na liście wzorców brak numerów ewidencyjnych dla dokumentów wzorcowych.

Brak numeru kontrahenta na liście we wzorcu, który nie ma poprawnie przypisanego kontrahenta w Sage Symfonia 2.0 Finanse i Księgowość.

 

Dopisanie brakujących kontrahentów

Ze względu na spójność danych, w Sage 50c nie mogą istnieć dokumenty mające przypisanego kontrahenta, który nie istnieje w kartotece kontrahentów. Z tego powodu raporty diagnostyczne przed migracją, po wykryciu takiej sytuacji w Sage Symfonia 2.0 Finanse i Księgowość dodają do kartoteki kontrahentów pozycję z nazwą NN_kontrahent_x gdzie x jest identyfikatorem brakującego kontrahenta w dokumentach. Po stwierdzeniu takich pozycji w kartotece po migracji, konieczne jest uzupełnienie danych nieznanych kontrahentów lub poprawienie dokumentów, użycie innego kontrahenta z kartoteki.

Słowniki

W Sage Symfonia 2.0 Finanse i Księgowość słowniki są definiowane oddzielnie dla każdego roku, natomiast Sage 50c korzysta z funkcjonalności słowników dostarczanej przez moduły wspólne, gdzie słowniki są wspólne dla wszystkich lat. Podczas migracji słowników dla poszczególnych lat, ich nazwy są uzupełniane o numer roku oraz identyfikator. W Sage 50c dla każdego roku są widoczne wszystkie słowniki kiedykolwiek zdefiniowane.

Rachunki bankowe firmy

Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku słowników. Dodatkowo dla rachunków muszą być zachowane identyfikatory rachunków, które są migrowane na pozycje w Sage 50c oraz wymagana jest unikalność numeru rachunku po migracji. Wynika z tego, że jeśli ten sam rachunek w różnych latach miał inny identyfikator to po migracji powtórzenia mogą zostać uzupełnione o kolejny numer wystąpienia (w nawiasie). Po migracji należy zweryfikować rachunki i ewentualnie usunąć powtórzenia. Dane rachunku o konkretnym identyfikatorze są brane zawsze z ostatniego roku, w którym występował – jako najaktualniejsze.

 

Kursy walut

W przypadku gdy tabela kursów z danego dnia istnieje w Sage Symfonia 2.0 Finanse i Księgowość w kilku latach, to po migracji na liście kursów dla tego dnia będą dwa zestawy kursów. Jeśli ich nazwy są takie same to powtórzenie będzie uzupełnione o kolejny numer (w nawiasie). Wynika to z globalnej (a nie rocznej) prezentacji także dla kursów walut w Sage 50c. W oknie kursów walut w Sage 50c nie są pokazywane kursy sprzed 1970-01-02.

 

Filtry pomagające wyszukać dokumenty

W Sage 50c te filtry są zapisywane poza bazą, na konkretnym stanowisku roboczym. Dlatego migracja nie przenosi tych danych – przeważnie jest wykonywana na innej maszynie. W ramach procesu migracji danych, jeśli istnieje taka potrzeba, należy przenieść definicje filtrów z pliku Firma.ini w bazie programu Sage Symfonia 2.0 Finanse i Księgowość do pliku ,<NazwaBazySQL>.FK. Plik jest tworzony podczas pierwszego otwarcia danych firmy po migracji i znajduje się w katalogu danych aplikacji na komputerze, na którym został zainstalowany program Sage 50c.

 

Ustawienia firmy

Migracja przenosi dane firmy wraz z użytkownikami, uprawnieniami, rachunkami bankowymi i parametrami pracy:

Parametry pracy są migrowane, ale warto zweryfikować ustawienia wszystkich parametrów. W programie Sage 50c mogą występować inne parametry, których wartości należy ustawić.

Migrowane są prawa użytkowników, są one dopasowywane do innej struktury uprawnień w programie Sage 50c. Warto sprawdzić i ewentualnie skorygować uprawnienia nadane użytkownikom gdyż w Sage 50c jest inny, bardziej szczegółowy podział uprawnień.

Po migracji do Sage 50c należy sprawdzić i ewentualnie skorygować uprawnienia do wszystkich zdefiniowanych typów dokumentów.

 

Nie są przenoszone:

uprawnienia administratora dla użytkownika,

prawa do utworzonych przez użytkownika typów dokumentów,

hmtoggle_plus1Przyznanie prawa do typów dokumentów

zmiany dokonane przez użytkownika w predefiniowanych definicjach programu (np. zdefiniowanych typach dokumentów),

ustawień drukarek,

ustawień w oknach raportów.

Inne uwagi

Daty dla danych w Archiwum sprawdzeń po migracji nie będą prezentowały godzin (będą widoczne jako 00:00:00).

 

Dane wyboru pól Rejestr podatników i MPP na dokumentach migrowane są prawidłowo, ale w programie Sage 50c Finanse i Księgowość w wersji 2020.1 nie jest obsługiwany wybór obu pól na raz. W przypadku edycji tych pól, nie będzie można ponownie zaznaczyć ich obu. W kolejnej wersji zaznaczenie obu pól będzie możliwe.

 

Aktualna wersja migracji nie przenosi:

Raportów, w szczególności tych zdefiniowanych przez użytkownika, indywidulanych.

Filtrów wyszukiwania dokumentów - indywidualnych dla użytkowników.

 

Problemy niezwiązane z migracją ale mogące się pojawić pojawiające się po rozpoczęciu pracy z Sage 50c:

W przypadku wprowadzenia przez klienta dużych zmian układu bilansu lub RZiS, układy te będą znacznie odbiegać od wzorcowych, zastosowanych w programie. W takim przypadku może się pojawić problem z aktualizacją układu bilansu lub RZiS objawiający się komunikatem o błędach aktualizacji.