Import danych > Import specjalny (format 3.0) > Zasady tworzenia sekcji wyjściowych > Sekcja Transakcja

Drukuj

Sekcja Transakcja

Sekcja Transakcja odpowiada znacznikowi [x] nowa transakcja w rozrachunkach, podczas wprowadzania dokumentów w programie FK. Aby prawidłowo wypełniać nowe transakcje należy pamiętać, że transakcja może być związana albo z pojedynczym zapisem, albo z całym dokumentem:

Dla faktur oraz rachunków uproszczonych dla strony kwoty brutto (dla zakupu strona Ma, dla sprzedaży strona Wn) transakcje są związane z dokumentem, a sekcja Transakcja musi być bezpośrednio podsekcją dokumentu. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy podsekcje zapisów są tworzone jawnie w szablonie, czy też są generowane automatycznie na podstawie rejestrów VAT

Dla pozostałych  typów dokumentu (w tym faktury i rachunki korygujące) oraz dla  drugiej strony faktur oraz rachunków uproszczonych transakcje są związane z konkretnymi zapisami, a sekcja Transakcja musi być bezpośrednio podsekcją wybranego zapisu (podsekcji Zapis) lub podsekcją dokumentu, ale z poprawnie wypełnioną wartością pola idDlaRozliczen. Zasady wypełniania tego pola opisane są w Zasady powiązania rozrachunków z zapisami >>.

Sekcja transakcja może być użyta wyłącznie jako podsekcja sekcji Dokument lub Zapis, nie może występować samodzielnie. W sekcji Transakcja nie występuje i nie jest używane pole $klucz.

 

Termin płatności

Termin płatności dla nowej transakcji może być podany na dwa sposoby:

Jako pełna data terminu płatności, np.

$termin = „1999-04-12”

Jako liczba dni licząc od daty dokumentu, czyli od pola $datadok w sekcji

 

Dokument:
$termin = 14

Oczywiście termin płatności zwykle jest informacją w pliku danych, wówczas należy zrobić odpowiednie podstawienie nie wartości bezpośredniej, ale wartości pola wejściowego:

$termin = Date([15])        //dla daty w formacie pełnym

$termin = [14]                //dla liczby dni licząc od daty dokumentu

 

Odsetki

Dla nowej transakcji należy określić rodzaj odsetek za zwłokę. Można zastosować odsetki ustawowe, zdefiniowane w programie Finanse i Księgowość, lub też podać stała stopę odsetek.

Dla odsetek ustawowych podajemy:

$ustawowe = 1

 

Dla odsetek stałych musimy podać stopę procentową odsetek dziennie:

$stopa = 0.015

 

Nie ma możliwości podania stopy odsetek rocznie. Program FK nalicza odsetki za każdy dzień kalendarzowy, bez zwracania uwagi na dniu ustawowo wolne od pracy (niedziele i święta).

 

Zaliczka

Nowa transakcja może być oznaczona jako zaliczka. Odpowiada to polu [x] zaliczka podczas wypełniania rozrachunków w programie FK. Aby oznaczyć nową transakcję jako zaliczkę, należy podstawić wartość niezerową do pola $zaliczka:

$zaliczka = 1

 

Brak pola $zaliczka w sekcji Transakcja, lub wartość zerowa tego pola oznacza zwykłą transakcję.

 

Kwota

Kwotą nowej transakcji będzie zawsze kwota zapisu, z którą związana jest sekcja Transakcja. W przypadku transakcji związanej z całym dokumentem, kwotą transakcji będzie suma wszystkich zapisów (bez księgowań równoległych) po stronie odpowiadającej transakcji. Jest to zgodne z zasadami obowiązującymi podczas ręcznego wprowadzania dokumentów do programu FK  

 

Konto transakcji

W sekcji Transakcja nie ma pola, w którym podajemy numer konta nowej transakcji.

Jeśli sekcja transakcja jest podsekcją sekcji Zapis, wówczas numer konta pobierany jest z sekcji Zapis. Aby nowa transakcja w dokumencie została utworzona, konto to musi być poprawne, tzn. musi istnieć, być ostatnim poziomem analityki oraz być kontem rozrachunkowym (lub mieć podpiętą kartotekę kontrahentów, pracowników lub urzędów). Jeśli jest to konto z kartoteką, musi dodatkowo istnieć odpowiednia pozycja w tej kartotece.

Jeśli nowa transakcja jest związana z dokumentem, wówczas w dokumencie odszukiwane są wszystkie zapisy po odpowiedniej stronie (dla zakupu po stronie Ma, dla sprzedaży po Wn), oprócz księgowań równoległych. Kwota ze wszystkich tych zapisów jest sumowana i tworzy kwotę nowej transakcji. Konto we wszystkich tych zapisach musi być identyczne (analogicznie jak dla ręcznego wprowadzania faktury i RU w programie FK) i spełniać podane wyżej wymagania. Jeśli jest to konto z kartoteką kontrahentów, wówczas numer kontrahenta numerze konta musi się zgadzać z kontrahentem w części opisowej dokumentu (w podsekcji Kontrahent). Jeśli program stwierdzi błąd w numerze konta (nie spełnione powyższe warunki), wówczas zgłosi komunikat:

(611) Nie znaleziono zapisu odpowiadającego sekcji rozrachunków.

i nowa transakcja nie zostanie utworzona.

 

Przykład nowej transakcji związanej z zapisem:

Section(„”, „Dokument”)

{

 ....

 MakeSec(„kontrahent”)

 {

         $klucz = [12]

         @@kth = $klucz        //zapamiętujemy klucz kontrahenta

         ....

 }

 MakeSec(„Zapis”)

 {

         $konto = CAT(„201-1-K”, @@kth)        //konto kontrahenta

         $strona=1        //Ma

         $kwota=[24]

         .....

         MakeSec(„Transakcja”)

         {

                 $termin = 28        //28 dni od daty dokumentu

                 $ustawowe=1        //odsetki ustawowe

                 $znacznik = 73

         }

 }

}

 

W powyższym przykładzie w sekcji Kontrahent został zapamiętany klucz kontrahenta w zmiennej globalnej @@kth, a następnie użyty w numerze konta w podsekcji Zapis.  Nowa transakcja będzie miała odsetki ustawowe, i zostanie opatrzona znacznikiem 'I' oraz 28 dniowym terminem płatności.