Import danych > Import specjalny (format 3.0) > Formaty danych

Drukuj

Formaty danych

Struktura danych

Import specjalny umożliwia wczytywanie wyłącznie danych w postaci tekstowej. Dane wejściowe mogą być w zapisane w jednym z poniższych formatów:

 

AMS

Format wymiany danych pomiędzy modułami systemu Symfonia, stosowany od wersji 3.0 programu Finanse i Księgowość. Format ten został wprowadzony wraz z ówczesną rozbudową możliwości importu specjalnego. Jest to format danych z nazwami pól, grupujący dane w nazwane sekcje. Jest to obecnie preferowany format danych wejściowych. W tym formacie zarówno ogólna ilość jak i kolejność występowania poszczególnych danych nie ma znaczenia. Dane są rozpoznawane poprzez ich nazwę, a nie położenie w pliku danych.

 

SDF

Pola o zmiennej długości, oddzielone od siebie średnikiem jako separatorem. Jeden wiersz danych zakończonych znakiem końca linii jest traktowany jako jedna porcja danych, przetwarzanych jako całość. W tym formacie istotna jest kolejność danych w wierszu.

 

Import specjalny akceptuje dane, w których w jednym pliku wiersze mają różną ilość pól danych.

 

CDF

Pola o stałej długości. Jeśli pole zawiera mniejszą liczbę znaków, wówczas jest dopełniane do określonego rozmiaru spacjami. Jeden wiersz danych zakończonych znakiem końca linii jest traktowany jako jedna porcja danych, przetwarzanych jako całość. W tym formacie istotna jest kolejność danych w wierszu.

 

COMMA

Pola o zmiennej długości, oddzielone przecinakami jako separatorami. Jeden wiersz danych zakończonych znakiem końca linii jest traktowany jako jedna porcja danych, przetwarzanych jako całość. W tym formacie istotna jest kolejność danych w wierszu.

 

Import specjalny akceptuje dane, w których w jednym pliku wiersze mają różną ilość pól danych.

 

AM

Format importu z innych modułów systemu, stosowany w wersji 2.0 programu Finanse i Księgowość. Jest pewną modyfikacją formatu SDF. W tym formacie istotna jest zarówno kolejność pól w wierszu jak też logiczne połączenie i kolejność poszczególnych wierszy danych, tworzących jeden dokument  

 

POLKA

Format danych stosowany podczas importu danych z programu POLKA. Jest to format z nazwami pól, dodatkowo grupujący dane w postaci nazwanych sekcji.

 

SUBIEKT

Format wymiany danych używany przez program Subiekt firmy Insert

 

Import specjalny posiada mechanizmy umożliwiające zdefiniowanie innego, własnego formatu danych różnego od podanych powyżej predefiniowanych formatów. Dzięki tym zaawansowanym właściwościom możliwe jest przystosowywanie programu do wczytywania danych z innych programów bez konieczności dokonywania zmian w samym programie.

 

XML

Uniwersalny format wymiany danych w formacie hierarchicznym. Format został zastosowany do importu e-Faktury.

 

Import specjalny wykorzystuje szablon XSLT do zamiany XML na format AMS, a następnie szablon AMS do wczytania danych.

 

Kodowanie znaków

Import specjalny zapewnia obsługę dowolnego sposobu kodowania polskich znaków. Wbudowane formaty kodowania są następujące:

LATIN2

MAZOWIA

W imporcie specjalnym można ponadto zdefiniować dowolny dodatkowy, własny sposób kodowania znaków.

Polega to na zdefiniowaniu własnej tablicy przekodowania znaków. W ten sposób można również realizować także proste mechanizmy ukrywania lub zniekształcania wartości danych  w celu uniemożliwienia ich odczytania przez osoby niepowołane (np. zamiana cyfr w kwotach, liter w opisach itd.).

 

Import danych w formacie XML pozwala wczytać dane w dowolnym formacie. Dane wyjściowe f formacie AMS zapisywane są w standardowym CP-1250.

 

Pola daty

W danych wejściowych może być stosowany dowolny sposób zapisywania daty. Dotyczy to zarówno długości poszczególnych elementów daty (rok, miesiąc dzień) jak też ich  kolejności oraz separatora oddzielającego od siebie kolejne elementy. Możliwy jest zarówno pełny jak i skrócony zapis roku (4 lub 2 cyfry).

 

Pola kwoty

Kwoty mogą być zapisane z wykorzystaniem dowolnego znaku jako separatora dziesiętnego oraz tysięcznego. Dla potrzeb importu specjalnego należy określić tylko znak odpowiadający separatorowi dziesiętnemu (oddzielającemu część całkowitą od ułamkowej). Wszystkie znaki różne od znaku liczby (+lub –), cyfr oraz separatora dziesiętnego są ignorowane (pomijane).

 

Pola złożone

Import specjalny umożliwia obsługę pól, które w pliku danych stanowią jedną wartość, a zawierają w sobie informacje różnego rodzaju. Przykładem może być podanie w jednym polu danych nazwy ulicy razem z numerem domu. W programie Finanse i Księgowość informacja te powinny być rozdzielone na dwie niezależne informacje: nazwę ulicy i numer domu. Import specjalny posiada mechanizmy umożliwiające rozdzielanie takich informacji, poprzez stosowanie tzw. Wyrażeń regularnych, opisujących konstrukcję logiczną takich połączonych informacji.

 

Pola składane

Import specjalny umożliwia dowolne łączenie informacji z wielu pól danych w jedną całość, przykładem może być tworzenie numeru konta przez połączenie określonego numeru syntetyki z numerem kontrahenta jako pierwszym poziomem analityki.