Strona startowa

Drukuj

Tworzenie i uruchamianie raportów

W celu utworzenia raportu należy otworzyć okno, w którym możliwe jest definiowanie raportów. Następnie należy wpisać treść raportu i dokonać jego uruchomienia, przez wybranie odpowiedniego przycisku.

 

Elementy raportu

Każdy kompletny raport powinien zawierać pewne niezbędne elementy:

określenie typy wydruku i marginesów strony

utworzenie zmiennych programu, otwarcie baz danych, plików itp.

pętle pobrania danych, przetworzenia i prezentacji ich na wydruku

zamknięcie baz danych i plików

 

Kompilacja i wykonanie

Każdy raport jest przetwarzany w dwóch etapach:

Analizowanie tekstu źródłowego raportu, badanie poprawności składniowej raportu i tworzenie kodu wynikowego (zapisywanego do bazy danych). Na tym etapie wykrywane są wszystkie nieznane polecenia, błędy literowe ilość argumentów wywołania funkcji, poprawność składniowa wyrażeń arytmetycznych i logicznych. Wykrycie błędu powoduje natychmiastowe przerwanie wykonania raportu i komunikat na ekranie.

Po poprawnym wykonaniu pierwszego etapu następuje właściwe wykonanie raportu. W trakcie wykonania mogą również wystąpić błędy, dopiero na tym etapie jest sprawdzana zgodność typów argumentów funkcji i operacji arytmetyczno-logicznych, poprawność zamknięcia bloków wyrażeń warunkowych lub pętli programowych oraz zakresy indeksów tablic. Wystąpienie błędu powoduje natychmiastowe przerwanie wykonanie raportu i komunikat na ekranie.

 

Etap pierwszy jest wykonywany podczas pierwszego wykonania raportu, oraz po zmianie treści raportu. Kolejne wykonania tego samego raportu bez modyfikacji jego treści powodują wykonanie tylko drugiego etapu.

 

Komunikaty o błędach

Komunikaty o błędach są wyświetlane w oknie dialogowym, i zawierają informację na którym etapie został wykryty błąd, opis błędu oraz nazwę raportu i linię w której wystąpił błąd. Należy odnaleźć błędną linię i poprawić jej zawartość. W pewnych przypadkach błąd może być w innej linii, np. komunikat o niewłaściwie umieszczonym poleceniu EndIf może oznaczać brak polecenia If kilka linii wcześniej.

 

Debugger języka raportów

Programy poprawnie napisane i nie zgłaszające błędów podczas wykonania mogą zawierać błędy logiczne, to znaczy program nie wykonuje tego, do czego został napisany. Wykrycie tego typu błędów wymaga prześledzenia wykonania raportu i sprawdzenie wartości niektórych zmiennych w trakcie wykonania.

 

Standardowo w programie jest wbudowany na stałe debugger dla języka raportów, umożliwiający wykonanie krokowe programu, ustawienie pułapek w określonych miejscach programu, oraz wyświetlenie wartości zmiennych programu. W celu uruchomienia debuggera należy przed wykonaniem raportu nacisnąć równocześnie trzy klawisze: Ctrl+Alt+D.

 

Dla zaawansowanych twórców raportów dostępne jest środowisko MXbasIDE, o znacznie większych możliwościach od narzędzi standardowo dostarczanych z programem.