Strona startowa

Drukuj

Przeznaczenie i możliwości języka raportów

Język raportów przeznaczony jest do tworzenia raportów i sprawozdań na podstawie danych dostarczanych z baz danych firmy. Ponadto język raportów umożliwia dokonywanie dowolnych nietypowych importów i eksportów danych do plików tekstowych na dysku, a także dowolne przetwarzanie danych, ich prezentowanie i komunikowanie się z użytkownikiem.

 

Możliwości przetwarzania danych

Język raportów obsługuje wszystkie podstawowe typy danych, takie jak znaki, liczby całkowite i zmiennoprzecinkowe, teksty oraz tablice tych zmiennych, rekordy i objekty. Ponadto zawiera bogaty zestaw operatorów i funkcji operujących na tych danych. Pod względem typów danych i możliwości operowania na nich język raportów nie ustępuje innym popularnym językom programowania.

 

Komunikacja z użytkownikiem

Język raportów komunikuje się z użytkownikiem na dwa sposoby:

przez reprezentację wyników w formie raportu (wydruku) na ekranie, w formie takiej, jaka będzie po wydrukowaniu na drukarce

przez tworzone okna dialogowe, które umożliwiają podanie parametrów wydruku, danych początkowych itp., umożliwiające wygodne sterowanie wykonaniem raportu, a także dające możliwość reakcji na sytuacje krytyczne podczas wykonania raportu

 

Pobieranie danych z programu

Dane z programu można pobierać na dwa sposoby:

przez bezpośrednie odczytywanie zawartości rekordów baz danych systemu, opierając się na specyfikacji baz danych

przez funkcje wysokiego poziomu i struktury danych dostarczające zagregowanych danych z baz programów systemu

 

Używanie funkcji wysokiego poziomu jest zalecane ze względu na szybkość działania oraz mniejsze ryzyko popełnienia pomyłki i otrzymania fałszywych danych.

 

Pobieranie danych z plików tekstowych do programu

Język raportów umożliwia pobieranie danych z plików tekstowych umieszczonych na dysku (lub dyskietkach). Wbudowane polecenia umożliwiają czytanie i analizowanie plików tekstowych linia po linii. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma ograniczeń na maksymalną długość analizowanych plików. Polecenia analizowania i przetwarzania tekstów umożliwiają importowanie praktycznie każdego rodzaju danych z programów posiadających możliwość eksportu danych do plików tekstowych (ASCII).

 

Wprowadzanie danych do programu

Możliwe jest wprowadzania danych do programów systemu, obejmujące bezpośrednie wprowadzanie np.:dokumentów do bufora programu Finanse i Księgowość, danych do kartotek i słowników itp. Pozwala to na budowanie importów dla danych w dowolnym formacie.

 

Wyprowadzanie danych z programu do plików tekstowych

Wszystkie dane przetworzone przez język raportów mogą być wpisywane do plików tekstowych na dysku. Umożliwia to dokonywanie eksportów w dowolnych formatach, np. w celu przesłania danych do arkusza kalkulacyjnego lub do innego programu wspomagającego zarządzanie firmą.

 

Współpraca z innymi programami

Język raportów umożliwia współpracę z innymi programami przeznaczonymi do analizy danych liczbowych w celu wykorzystywania danych firmy do własnych zastosowań. Zdefiniowano mechanizmy wymiany informacji. Współpraca odbywa się poprzez mechanizmy OLE.